emocje

Czy złość to zła emocja?

26 listopada 2023, Monika Molka

Pani Moniko - "Czy złość to zła emocja" ?

Właśnie o to często pytają mnie dzieci, w trakcie zajęć TUS, które prowadzę.

 • Wszystkie emocje są nam potrzebne nawet jeśli przez nie czujemy się źle fizycznie. Nie ma “złych” emocji. Nieodpowiednie mogą być jedynie nasze reakcje na emocje, np. gdy w przypływie złości zaczniemy w kogoś lub w coś uderzać. Niekorzystne jest dla nas, gdy pomimo trudnej sytuacji nie pokazujemy smutku i się uśmiechamy.
 • ‍Jeśli emocje tłumimy w sobie - to one przez to nigdy nie znikną. Będą się gromadzić w naszym ciele, aż w końcu wybuchną, powodując negatywne konsekwencje, np. takie jak zaburzenia emocjonalne, napady paniki,  zaburzenia poznawcze –  problemy z koncentracją, rozkojarzenie.
 • Kto z nas nie zna przekazu: “chłopaki nie płaczą”, “czego się tak złościsz”, “nie bądź beksa”, "złość jest zła".
 • Kiedy w dzieciństwie często towarzyszyły nam takie komunikaty, to najprawdopodobniej w dorosłości będziemy mieć trudność z wyrażaniem emocji. Często przepraszamy za łzy, za smutek, za złość tak jakby były nie na miejscu i należało je ukrywać.
 • Emocje, które powstają wskutek zdarzeń należy wyrażać, odczuwać, przeżywać, rozmawiać o nich.
  Trzeba pokonać stereotypy, wśród których dorastaliśmy i pozwolić sobie na odczuwanie emocji i ich odpowiednie, zdrowe wyrażanie bez poczucia wstydu.
  Jeżeli staramy nie koncentrować się na emocjach, one w nas pozostają i dają o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie.
 • Dlatego tak ważne jest, aby dzielić się swoimi emocjami, aby je uwalniać a nie gromadzić w swoim ciele, umyśle.
 • Jeżeli z jakiś powodów nie jesteśmy gotowi aby wyrazić swoje emocje, to na na dobry początek możemy o nich napisać...Napisać list do złości, do smutku, niech emocjonalnie wybrzmi to z czym nam trudno.

------------------------------

A Twoje dziecko w jaki sposób zarządza swoimi emocjami ?

-----------------------------

Pozdrawiam serdecznie

Monika Molka

Trenerka TUS

Skontaktuj się i zapisz twoje dziecko na TUS

monika@molka.pl+ 48 506-594-071